daso

Κυπελλούχος με μπόμπερ Ντεσπέιν

on Σάββατο, 19 Μαρ 2011. Posted in VOLLEYBALL, Slideshow, Ηρακλής Γ.Σ., Ολυμπιακός, VOLLEYLEAGUE, ΚΥΠΕΛΛΟ ΑΝΔΡΩΝ

ΚΥΠΕΛΛΟ ΑΝΔΡΩΝ: ΗΡΑΚΛΗΣ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 1-3 (ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ - ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ)

Ήταν ένας ακόμα συγκλονιστικός τελικός, μόνο που φέτος ήταν παράσταση για έναν ρόλο. Ο Ολυμπιακός με τον Ντεσπέιν απο άλλο πλανήτη, με 6 έλληνες (Φράγκο, Ανδρεάδη, Φιλίπποφ, Τζούριτς, Κουζούνη, Παπάζογλου) στην βασική σύνθεση του να κάνουν μεγάλο παιχνίδι, νίκησε 3-1 (21-25, 25-20, 25-21, 25-12) τον Ηρακλή και στέφθηκε πανάξια κυπελλούχος Ελλάδας...
Η ΒΙΒΛΟΣ ΤΟΥ ΚΥΠΕΛΛΟΥ 2011

Οι ερυθρόλευκοι έδειξαν σε ένα ακόμα ματς ότι μπορούν να στερούνται εμπειριών (λόγω ηλικίας) , αλλά οι παίκτες (και ο προπονητής) του είναι φτιαγμένοι απο το υλικό που φτιάχνονται οι πρωταθλητές! Ουδείς μπορούσε να σταματήσει τον Ντεσπέιν,  ο Φιλίπποφ έκανε συγκλονιστικό παιχνίδι φτασμένου πασαδόρου μεγάλης κλάσης, ο καταπληκτικός Φράγκος (ως αλλαγή) έκανε την διαφορά μαζεύοντας την υποδοχή του Ολυμπιακού μετά το πρώτο σετ , τελειώνοντας πολλές κόντρα μπάλες και συμμετέχοντας ενεργά στο μπλοκ.

Mαγικός...

Ο Ολυμπιακός ήταν απλώς Μ-Α-Γ-Ι-Κ-Ο-Σ και Μ-Α-Γ-Κ-Α-Σ ! Δηλαδή οι παίκτες του, που αφήνοντας στην άκρη χίλια προβλήματα κατέκτησαν την δεύτερη κούπα (μετά το σούπερ καπ) της χρονιάς. Ήταν μια ερυθρόλευκη  γιορτή.Οι εξέδρες του κλειστού της Ορεστιάδας ήταν κατάμεστες, όχι όμως απο την τοπική κοινωνία, αφού κάποιοι φρόντισαν -ως φαίνεται- να εξαντλήσουν την πονηριά τους, για να εξασφαλίσουν στους οργανωμένους του Ηρακλή τη μερίδα του λέοντος στην εξέδρα.

Ροπαλιές στην υποδοχή

Ο Ολυμπιακός μπήκε πιο δυνατά στον αγώνα και προηγήθηκε σταθερά με δυο πόντους ως το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ του πρώτου σετ (6-8). Έκανε άσσο, πήρε πόντο απο μπλοκ, έπαιξε τον Ντεσπέιν. Ο Ηρακλής έκανε λάθη , ο Προύσαλης έπαιξε συχνά τον πρώτο χρόνο (ανέβασε ταχύτητα για να αποφύγει το ψηλότερο μπλοκ στις άκρες) , ενώ υπήρχε -αρχικώς- σαφής αδυναμία του γηραιού στις φάσεις πάνω στο φιλέ. Η εικόνα ανετράπη, όταν η ομάδα του Μπρουκς με τακτική στο σερβίς (κυρίως φλόουτινγκ σε Κουζούνη-Γιαμπλόνσκι)  διέλυσε την υποδοχή των ερυθρόλευκων. Έτσι το 6-8 έγινε 9-8, με το προβάδισμα να αλλάζει για πρώτη φορά στον τελικό. Οι χαμένες κόντρα μπάλες του γηραιού έδωσαν τα ηνία εκ νέου στον Ολυμπιακό με μικρό προβάδισμα ενός πόντου (11-12, 12-13 και 13-14). Μπλοκ στον Τζούριτς απο Κανέλλο-Προύσαλη και ένα ακόμα άουτ καρφί του Τζούριτς άλλαξαν ξανά την εικόνα. Στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ ο Ηρακλής πήγε προηγούμενος με 16-14 , τρέχοντας εκ νέου σερί 3-0. Ο Γιαμπλόνσκι ήταν μαύρη τρύπα στην πίσω ζώνη των ερυθρόλευκων και δικά του λάθη μεγάλωσαν την διαφορά (18-15). Ο Καλμαζίδης επιστράτευσε τον Φράγκο που έδειξε απο την πρώτη φάση να διορθώνει τα πράγματα στην πρώτη μπάλα, αλλά (για το σετ) ήταν ήδη αργά. Η αλλαγή τακτικής ,με τον Πιπέργια να σημαδεύει Κουζούνη, έφερε ξανά κατεστραμμένη υποδοχή και διαμόρφωσε το 20-16. Τα πράγματα είχαν πάρει το δρόμο τους. Ο πρώτος χρόνος του Ηρακλή, η επάρκειά του στην επίθεση , το σερβίς τακτικής και η γνωστή αδυναμία του Ολυμπιακού στην υποδοχή (πριν περάσει στον αγώνα ο Φράγκος) τα χαμηλά ποσοστά του Τζούριτς,  έκριναν το πρώτο σετ με 25-21 υπερ του Ηρακλή.

Τριπλέτα φωτιά

Μετά απο λάθη στην υποδοχή του Ολυμπιακού, ο Ηρακλής προηγήθηκε 2-0 στο ξεκίνημα του δεύτερου σετ. Ο Φιλίπποφ φόρτωσε σωστά τον Ντεσπέιν και έβγαλε φοβερές άμυνες, οι ερυθρόλευκοι απέφυγαν τα λάθη και προηγήθηκαν 4-5 και 5-7. Με καρφί του Φράγκου (που συνέχισε σταθερότατα και συμμάζεψε την υποδοχή) ο Ολυμπιακός πήγε στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ του δεύτερου σετ προηγούμενος με 6-8.  Η τριπλέτα Φιλίπποφ, Ντεσπέιν, Φράγκος (ειδικά ο Φράγκος άλλαξε τα δεδομένα στην υποδοχή) έκανε σπουδαίο παιχνίδι και το προβάδισμα των δυο πόντων διατηρήθηκε (9-11, 10-12) . Πεντακάθαρος άσσος του Ανδρεάδη (που έκανε την διαφορά στο μπλοκ μαζί με τον Ντεσπέιν) δόθηκε άουτ (όπως και μια φάση στο πρώτο σετ σε μπλοκ άουτ που δεν δόθηκε στον Ντεσπέιν) και ο Ηρακλής κρατήθηκε στο σετ. Και στο δεύτερο τεχνικό τάιμ-άουτ ,όμως, ο Ολυμπιακός έφτασε με διαφορά δυο πόντων (14-16). Στο ίδιο μοτίβο συνεχίστηκε το δεύτερο σετ. Η υποδοχή και το μπλοκ του Ολυμπιακού λειτούργησαν άψογα, ενώ η μονοδιάστατη τακτική στο σερβίς και στην ανάπτυξη (με πολλούς πρώτους χρόνους και προβλέψιμο παιχνίδι με τους ακραίους κυρίως στο 5) απο τον Ηρακλή αναγνώσθηκαν εγκαίρως και επιτυχώς απο τον Καλμαζίδη. Λάθη του Μπίλινγκς (ουσιαστικά ο Ηρακλής έπαιζε χωρίς διαγώνιο, είχε 4/15 επιθέσεις) διαμόρφωσαν το 18-21. Μπλοκ του Φιλίπποφ και του Εστράδα (μετά απο φαρμακερό σερβίς του Τζούριτς) και πέναλτι του Φράγκου στο φιλέ, ανέβασαν ακόμα περισσότερο την διαφορά 18-23. Το σετ ήταν χωρίς επιστροφή. Η εξαιρετική υποδοχή, η επάρκεια στην επίθεση, κυρίως το μπλοκ και οι κόντρα μπάλες έκριναν το δεύτερο σετ. Με καρφί του Ντεσπέιν γράφτηκε ο επίλογος με 20-25. Ο αγώνας είχε ακόμα πολύ δρόμο, ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 1-1...

Ασταμάτητος Ντεσπέιν

Με μικρό προβάδισμα ενός πόντου άρχισε το τρίτο σετ ο Ηρακλής , εντούτοις ο Ολυμπιακός  ανέτρεψε την εικόνα (4-5), για να ξαναχάσει το προβάδισμα (6-5). Ο Ντεσπέιν πήρε το όπλο του απο επίθεση και σερβίς. Οι ερυθρόλευκοι προηγήθηκαν 6-7. Ο Μπίλινγκς εξακολουθούσε να βρίσκεται εκτός τόπου και χρόνου, έκανε λάθη και το 7-8 ήρθε φυσιολογικά. Άσσος του Ανδρεάδη μεγάλωσε την διαφορά. Δυο πετυχημένες κόντρα μπάλες του Ηρακλή και διπλή αποτυχημένη επιθετική προσπάθεια του Φράγκου έφεραν μπροστά τον γηραιό 10-9 σε ένα σετ (και παιχνίδι γενικότερα) πολλών λαθών. Το τρίτο σετ πήγαινε πόντο πόντο (11-10, 12-11, 13-12). Άουτ επίθεση του Κιρόγκα έβαλε στη θέση του οδηγού τον Ολυμπιακό (13-14). Με πόντο του Φράγκου πάνω στο φιλέ (μετά απο δυνατό σερβίς που διέλυσε την υποδοχή του Ηρακλή) οι ερυθρόλευκοι απέκτησαν προβάδισμα 14-16. Η ομάδα του Καλμαζίδη έκανε λιγότερα λάθη , ήταν πιο προσεκτική και είχε απέναντι μια ομάδα χωρίς επίθεση απο τον διαγώνιο και πλέον χωρίς ιδιαίτερη βοήθεια απο τα άκρα και το κέντρο. Επιπλέον είχε τον παίκτη που έκανε την διαφορά και αυτός ήταν ο Ντεσπέιν. Το προβάδισμα των δυο πόντων διατηρήθηκε ως το 16-18 , μετά απο μια φάση διαρκείας που κρίθηκε απο υπέρβαση του Όουενς. Ο Ντεσπέιν κέρδισε μπλοκ άουτ, μεγαλώνοντας την διαφορά 17-20.  Ο Όουενς πήρε άσσο μετά απο λάθος του Παπάζογλου και ο Ηρακλής ξαναμπήκε στο σετ (19-20). Μπλοκ του Φιλίπποφ (μετά απο μη επιτυχή επίθεση του Τζούριτς) και πόντος του Παπάζογλου (που έκανε δουλειά μπαίνοντας στον αγώνα στην θέση του Εστράδα) στην συνέχεια έφεραν το σκορ στο 19-22 και πλέον το σετ είχε σαφές φαβορί. Ο Ηρακλής ήταν εκτός γηπέδου. Ο Ντεσπέιν διαμόρφωσε το 19-23. Ο Μπίλινγκς έδωσε μικρή παράταση ζωής στην ομάδα του, αλλά ο Ντεσπέιν καθάρισε γρήγορα την μπουγάδα και σε αυτό το σετ. Ο Ολυμπιακός ήταν μπροστά στα σετ.

ΤΟΝ «ΠΑΤΗΣΕ»!

Πόντοι και φαρμακερά σερβίς του Ντεσπέιν (ένας άσσος και δυο κατεστραμμένες υποδοχές), ένα μπλοκ του Φράγκου και γενικώς το συγκροτημένο παιχνίδι έφεραν τον Ολυμπιακό σε ρόλο απόλυτου φαβορί, αφού προηγήθηκε με 1-4 στο ξεκίνημα του τέταρτου σετ.  Ο Τζούριτς εξαπέλυσε πύραυλο απο το σερβίς και η διαφορά ανέβηκε στο 3-7. Στην συνέχεια το μονό μπλοκ του συγκλονιστικού Φιλίπποφ , η κίτρινη κάρτα στον Προύσαλη (που άγνωστο γιατί άρχισε τις διαμαρτυρίες εκνευρισμού), οι πύραυλοι του Φράγκου απο το σερβίς και ο πόντος του Ντεσπέιν έδειχναν πλέον πεντακάθαρα Ολυμπιακό (5-11). Ο Ηρακλής ήταν πλήρως αποδιοργανωμένος, με ψυχολογία στο ναδίρ. Άσσος του Παπάζογλου έγραψε το 7-13. Ο γηραιός με δυο κόντρα μπάλες μείωσε 9-13 και αργότερα 10-13. Ο Φιλίπποφ έκανε εξαιρετικό παιχνίδι, ο Φράγκος καθάρισε κόντρα μπάλα , το σκορ έγινε 11-16 και ουδείς πίστευε ότι ο αγώνας θα μπορούσε να γυρίσει. Το κύπελλο είχε ήδη αρχίσει να βάφεται κόκκινο. Ο Φράγκος δεν είχε σταματημό σε επίθεση και μπλοκ , το σκορ έγινε 11-18 και αργότερα με τριπλό μπλοκ 11-19. Ήταν ένα ερυθρόλευκο πάρτυ , ήταν ένας θρίαμβος! Οι μικροί (αλλά τόσο μεγάλοι αγωνιστικά, επι της ουσίας) το διασκέδαζαν , απολάμβαναν αυτό τον θρίαμβο. Όλα ήταν διαδικαστικά. Τα πιτσιρίκια του Ολυμπιακού στο τέταρτο σετ πάτησαν στην κυριολεξία την κορυφαία ομάδα της περασμένης δεκαετίας. Το 12-25 είναι τόσο εμφατικό που δεν αφήνει κανένα απολύτως περιθώρειο για κανένα διαφορετικό σχόλιο, για κανένα διαφορετικό ρήμα. Η νέα γενιά του ελληνικού βόλεϊ στέφθηκε πανάξια κυπελλούχος Ελλάδας. Μπράβο τους!

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν: 7 άσσοι, 50 επιθέσεις, 12 μπλοκ, 27 λάθη αντιπάλων και ο Ηρακλής: 2 άσσοι, 40 επιθέσεις, 4 μπλοκ, 32 λάθη αντιπάλων. Διαιτητές: Μιχελινάκης, Γεροθόδωρος. MVP: Ντεσπέιν, Θεατές: 3.500.

Η εξελιξη του τελικού πόντο. Πατήστε ΕΔΩ

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Καλμαζίδης): Ντεσπέιν 22π. (20/30, 2 άσσοι), Γιαμπλόνσκι 1, Φιλίποφ 3, Εστράδα 3 (2/3), Ανδρεάδης 12 (6/10, 4 μπλοκ), Τζούριτς 16 (14/32, 1 μπλοκ, 1 άσσος) / Κουζούνης (λ. - 36% υπ.), Φράγκος 10 (8/12, 2 μπλοκ), Κοκκινάκης, Χαριτωνίδης, Παπάζογλου 2, Χαριτωνίδης.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Μπρουκς): Οουενς 14π. (13/27, 1 άσσος), Προύσαλης 1, Κιρόγκα 7 (7/20), Μπίλινγκς 12 (12/31), Κανέλλος 6 (5/9), Σμαραγδής 4 (3/6) / Μπαμπαλιούτας (λ. - 35% υπ.), Χαραλαμπίδης Πιπέργιας, Κράβαρικ 2.